* w dniu 11 marca, zakończyliśmy uczestnictwo w 3 tygodniowym turnusie rehabilitacyjnym w Uzdrowisku Kopalni Soli w Wieliczce. To był już nasz 6 turnus. Cykl leczenia obejmował 15 zjazdów do podziemnych komór solnych zlokalizowanych na głębokości 135 m. Zjazdy naszych dzieci do uzdrowiska odbywały się codziennie, od poniedziałku do piątku. W ramach programu rehabilitacji organizowane były panele treningowe, obejmujące ćwiczenia oddechowe, treningi ogólno – usprawniające oraz edukacja zdrowotna. Najistotniejszym elementem programu rehabilitacji oddechowej było miejsce, w którym jest on prowadzony i unikatowe warunki klimatyczne. Dzięki wysokiej zawartości aerozolu solnego, a jednocześnie braku zanieczyszczeń czy alergenów, mikroklimat Kopalni Soli wpływa bardzo korzystnie na układ oddechowy. Podwyższone ciśnienie atmosferyczne powoduje lepsze zaopatrzenie poszczególnych tkanek i organów w tlen a wysoka wilgotność powietrza zapewnia odpowiednie nawilżenie dróg oddechowych. Środowisko podziemne jest bezpieczne także pod względem bakteriologicznym. Dłuższe pobyty w Uzdrowisku pozwalają na zmniejszenie objawów chorobowych ze strony układu oddechowego oraz spadek ilości infekcji. Kolejny pobyt w uzdrowisku planujemy w przyszłym roku kalendarzowym.

* w dniu 18 marca, uroczyście przywitaliśmy Wiosnę. Dzieci z kolorowymi wianuszkami na głowach przeszły uliczkami osiedla niosąc na zmianę Marzannę. W trakcie zajęć zapoznały się z tradycyjnymi zwyczajami związanymi z powitaniem Wiosny. Dowiedziały się, że Marzanna to także Marzana, Marena, Morana, Śmiertka, że jest to słowiańska bogini zimy a także odrodzenia. W tym dniu w rolę Wiosny wcieliła się pani Marta z grupy Skrzatów.

* w dniu 25 marca br. zorganizowaliśmy wycieczkę do Muzeum Witrażu. Warsztaty obejmowały zwiedzanie Pracowni i Muzeum Witrażu. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach plastycznych inspirowanych sztuką tworzenia witraży. Nasze przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się jak są wytwarzane witraże, co jest potrzebne do ich stworzenia oraz jak długo trwa ten proces. Było bardzo ciekawie.

* w dniu 22 marca zorganizowaliśmy Dzień Wody. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji: skąd bierze się woda, jakie ma znaczenie dla naszego zdrowia i do czego jest nam potrzebna. Dzieci brały udział w zabawach, rozwiązywały zagadki i tworzyły własne rysunki. Dowiedziały się jaka jest woda, czy coś w niej pływa, jakie przedmioty utrzymują się na jej powierzchni a co tonie? Wszystkie przedszkolaki dowiedziały się, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać.